Zaimplementowanie regulowania jasności ekranu, to jedna z pierwszych czynności jakie warto wykonać po świeżej instalacji macOs w Waszych hackintoshowych laptopach. Niedawno miałem okazję "powalczyć" z laptopem Szymona, który od jakiegoś czasu próbował wielu sposobów, aby tą opcję uaktywnić. Postanowiłem spisać nasze doświadczenia dla potomnych :D Przedstawione tutaj rozwiązania pewnie nie wyczerpują tematu, ale mimo wszystko dają dobry wstęp do szerszego przyjrzenia się problemowi.

Oto nasza zguba:

Normalnie po instalacji macOS (hackintosha), pasek "Jasność" jest nieaktywny. Oto czego możecie spróbować aby się pojawił:

Clover

Istnieje specjalna funkcja w Cloverze odpowiedzialna za podstawowe naprawienie problemu. Zanim zaczniecie instalować jakieś kexty. Wypróbujcie tą opcję w swoim pliku config.plist:

ACPI/DSDT/Fixes/AddPNLF_1000000

<key>AddPNLF_1000000</key>
<true/> 

Być może, dzięki tej opcji znikną również Wasze problemy z usypianiem/wybudzaniem.

IntelBacklight by RehabMan

Dla kart Intelowskich, jeden z najlepszych hackintoshowców w historii - RehabMan, stworzył specjalnego kexta IntelBacklight.kext. Jest on do pobrania tutaj. Spróbujcie zainstalować go za pomocą programu KextWizard czy też innego podobnego programu i sprawdźcie czy działa. W najgorszym wypadku pojawi się wskaźnil kontroli jasności, ale będzie nieaktywny. Uwaga

Ten kext jest przeznaczony tylko i wyłącznie do zintegrowanych układów graficznych Intela.

Łatka w pliku DSDT.aml

Jeśli IntelBacklight.kext ani łatka w Cloverze nie działa, potrzebne będzie dodanie małej łatki do pliku DSDT.aml. W tym celu musicie wykonać kilka prostych kroków.

Co będzie nam potrzebne:

EFI Mounter, Kext Wizard i MaciASL instaluje się jak zwykłe programy w macOS. Natomiast iasl najprościej zainstalować przechodząc terminalem do katalogu gdzie pobraliśmy program i:

unzip iasl.zip
sudo cp iasl /usr/bin

Dzięki temu kompilator iasl będzie dostępny w całym systemie i będzie można go użyć w dowolnej lokalizacji. Możemy teraz przejść do sedna instrukcji :)

1. Zrzut plików maszyny

Pierwszy etap dotyczy naszego bootloadera (w tym przypadku Clover). Kiedy pojawią Wam się ikonki z wyborem systemu, musicie wcisnąć F4 lub Fn+F4. Zazwyczaj najlepiej wypróbować obydwie kombinacje. Będziecie mieć wtedy pewność że zadziałało. Po wciśnięciu tych dwóch klawiszy nie ma żadnego potwierdzenia. Po prostu uruchomcie dalej system.

Po ponownym uruchomieniu będziemy potrzebować programu EFI Mounter do zamontowania naszej partycji EFI. Jak uruchomicie program EFI Mounter to powinien tylko Was zapytać o hasło i zapytać czy zamontować partycję. Jak już ją zamontujecie to musicie przejść do katalogu:

EFI/CLOVER/ACPI/origin

Jeśli F4 w Cloverze zadziałało podczas startu systemu, to będziecie tam mieli listę plików podobną do tej:

Teraz stwórzcie sobie np. na pulpicie nowy folder i skopiujcie do niego DSDT.aml. Całą reszte sobie darujcie. Jak już to zrobicie to musicie ponownie uruchomić terminal i przejdźcie do katalogu gdzie skopiowaliście te wszystkie pliki. Czyli:

cd "katalog z plikiem DSDT.aml"

a następnie musicie uruchomić następującą komendę:

iasl -da -dl DSDT.aml

Cudnie

Macie już przygotowany plik do kompilacji i edycji :)

WAŻNE! Od tej chwili pracujecie na pliku DSDT.dsl a nie na DSDT.aml.

2. MaciASL

Jeśli zainstalowaliście program MaciASL to wystarczy dwukrotnie klikniąć w plik DSDT.dsl i otworzy nam się MaciASL gotowy do patchowania.

Teraz dodamy sobie nowe repozytorium.

Preferences -> Sources

Jako name możemy wpisać: RehabMan Laptop, a jako url: http://raw.github.com/RehabMan/Laptop-DSDT-Patch/master. Gotowe.

Czas na pierwszy bardzo ważny test. Wciskamy przycisk Compile i patrzymy na rezultaty.

Najważniejsze aby kompilator zwracał nam 0 errors. Reszta jakoś przejdzie. Jeśli macie 0 errors to jesteście szczęściarzami. Jeśli natomiast pojawiają się jakieś błędy to trzeba je naprawić. W tym celu odczytujemy błąd i szukamy dla niego łatki. Większość błędów to błędy składni, więc klikamy Patch i szukamy łatek typu [syn]:

Jeśli uda Wam się już uzyskać 0 błędów podczas kompilacji to teraz czas na zaaplikowanie łatki wskaźnika jasności ekranu. Musicie znaleźć łatkę która nazywa się "Brightness fix":

Jeśli już znaleźliście to wystarczy kliknąć "Apply": A potem ponownie "Compile". Jeśli nie ma żadnych błędów. To pora wyeksportować nasz plik. Klikamy

File -> Save As -> DSDT

I co najważniejsze, zaznaczamy ACPI Machine Language Binary

Brawo. Właśnie udało Ci się poprawnie zaaplikować łątkę dla swojego komputera. Teraz czas wgrać ją w odpowiednie miejsce. Zapisany plik DSDT.aml kopiujemy do następującego katalogu.

EFI/CLOVER/ACPI/patched/

To narazie tyle :) Myślę że powyższa instrukcja jest solidną podstawą pod kątem dalszych prób naprawienia wyświetlania regulacji jasności. Jeśli typowa łatka "Brightness fix" wam nie działą to jest tam kilka innych, napisanych pod konkretne karty lub architektury. Próbujcie i dawajcie znać :)


Odwiedź Forum
---
Szukasz podzespołów do swojego hackintosha ? Spróbuj tutaj

Następny post Poprzedni post