Odkąd pojawił się macOS Catalina, macOS Mojave jak i starsze systemy nie są już dostępne w App Store. Jednakże nadal otrzymasz plik instalacyjny, … jeśli wiesz gdzie go szukać. Apple na szczęście stworzyło boczną furtkę w App Store, by można było ściągnąć pliki instalacyjne starszych systemów operacyjnych. Są więc Sierry jak i High Sierra i Sierra, macOS Mojave a nawet El Capitan (Uwaga: strony, do których prowadzą linki El Capitan i Sierra, rozpoczynają natychmiast pobieranie odpowiedniego systemu). Kliknięcie linka w Safari powoduje automatyczne otwarcie strony z odpowiednią wersją systemu w App Store i załadowanie pliku instalacyjnego na komputer Mac. W przypadku innych przeglądarek, takich jak Firefox, musisz potwierdzić otwarcie łącza w App Store. Jak zwykle plik instalacyjny po załadowaniu można znaleźć w folderze „Programy”, a program instalacyjny uruchamia się automatycznie. Ponieważ plik instalacyjny jest usuwany po instalacji, należy najpierw skopiować plik na inny nośnik, na wypadek, gdybyś go potrzebował ponownie. Można to zrobić programem Terminal odpowiednim rozkazem. Jak dotąd, macOS Catalina można pobrać z Mac App Store. Ale tak będzie tylko do końca września. Wtedy pojawi się następca: macOS 11 Big Sur. MacOS 10.15 Catalina będzie można znaleźć jedynie na stronach wsparcia Apple.

Linki do starszych wersji systemu:

W ten sposób można jedynie zaktualizować starszą wersję systemu do nowszej. Aby przełączyć się z nowszej wersji na starszą, należy najpierw utworzyć rozruchowy nośnik instalacyjny, bootować z niego, a następnie usunąć wewnętrzny nośnik pamięci za pomocą narzędzia dysku twardego, a po zainstalowaniu systemu przejąć dane i programy z kopii zapasowej. Przed załadowaniem starszego systemu na komputer Mac z nowszym systemem macOS, zostaniesz również poinformowany, że nowszy system jest już zainstalowany i zostaniesz zapytany, czy naprawdę chcesz pobrać starszą wersję.

Jeśli chcesz uruchomić starszą wersję równolegle z obecnym systemem macOS, na przykład dlatego, że Apple usunął niektóre przydatne funkcje lub programy 32-bitowe już nie działają, zalecam wolumin APFS zamiast partycji HFS+. Zaleta: nie musisz wybierać określonej ilości gigabajtów na dodatkową instalację, system dystrybuuje przestrzeń dyskową dynamicznie, dzięki czemu jest więcej dostępnej pamięci. Takie opcje instalacji są możliwe z macOS High Sierra i nowszych. 

AUTOR @A.M. NOGLIK / 22-07-2020


Odwiedź Forum
---
Szukasz podzespołów do swojego hackintosha ? Spróbuj tutaj

Następny post Poprzedni post