macOS Ventura – nowe funkcje i instalacja na hackintosh

Od kilku lat Apple przyzwyczaiło nas do szybkiej ewolucji systemu macOS. Jeszcze tak na dobre nie przywykliśmy do poprzedniej wersji, jeszcze nie wszystkie błędy zostały załatane, a tu mamy już nową wersję. Tym razem zwaną Ventura. Najważniejsze zmiany można wymienić w jednam zdaniu, macOS Ventura posiada nową funkcję zwaną Stage Manager, a także potrafi korzystać z iPhone'a jako kamery internetowej. Oczywiście są to jedynie zmiany widoczne gołym okiem. Inne modyfikacje dzieją się już pod maską.

Kamera iPhone na komputerze Mac

Funkcja Continuity pozwala teraz komputerowi Mac sterować iPhonem, może automatycznie wykryć i używać kamery Phone'a, gdy jest on w pobliżu — bez konieczności wybudzania lub wybierania go z menu. Pozwala to na używanie iPhone'a jako kamery internetowej, skanowania dokumentów itp. Funkcja ta posiada innowacyjne możliwości, jak centralną scenę, tryb portretowy, oświetlenie studyjne — efekt, który pozwala lepiej oświetlać twarz użytkownika przy jednoczesnym przyciemnianiu tła.

Funkcja Stage Manager

System macOS Ventura dodaje funkcję Stage Manager, która jest rodzajem uporządkowania wielu nagromadzonych okien, wielu otwartych aplikacji, które otwarte w tym samym czasie mogą doprowadzić do zagubienia się użytkownika w całym tym gąszczu okien. Stage Manager może zebrać wszystkie otwarte okna aplikacji „w jednym stosie”, a użytkownicy mogą przeciągać pliki bezpośrednio w stosie.

Spotlight został zaktualizowany

Spotlight może teraz znajdować fotografie z biblioteki zdjęć w całym systemie, a także w internecie. Używając tekstu na żywo, można przeszukiwać informacje wewnątrz zdjęć.

Nowe funkcje w Mail

Mail zyskuje nowe narzędzia, zwiększające produktywność, w tym możliwość wycofania wysłanej wiadomości. Użytkownicy będą mieli 10 sekund po naciśnięciu przycisku „Wyślij“, aby wiadomość cofnąć. Podobna funkcja pojawi się również w Wiadomościach. Użytkownicy mogą edytować wiadomość przez maksymalnie 15 minut po jej wysłaniu lub odzyskiwać ostatnio usunięte wiadomości przez maksymalnie 30 dni po ich usunięciu. Mail pozwoli teraz użytkownikom na zaplanowanie wysyłana wiadomości. Dodaje również ulepszenie dla wyszukiwania, które automatycznie wyświetla ostatnio udostępnione dokumenty.

Funkcjonalność związana z bezpieczeństwem

Apple wprowadza nowe narzędzia bezpieczeństwa, zwane Rapid Security Response. Funkcja ta działa stale i poza normalnymi aktualizacjami, by przyśpieszyć aktualizacje zabezpieczeń, bez ponownego uruchamiania komputera. Apple rozpoczyna również proces wprowadzania tak zwanych kluczy dostępu. Klucze dostępu wykorzystują zaawansowane techniki kryptograficzne i dane biometryczne, by zapewnić większe bezpieczeństwo kont internetowych. Wystarczy użyć Touch ID lub Face ID do uwierzytelnienia konta. Klucz jest unikalny i działa tylko w witrynie, dla której został utworzony. Klucze dostępu nigdy nie opuszczają urządzenia użytkownika, więc nie mogą zostać ujawnione, nie są przechowywane na serwerze sieciowym, który mógłby zostać zhakowany.

Ulepszenia w grach

Apple wprowadziła do systemu technikę Metal 3, najnowszą wersję swojego narzędzia dla gier, które to zawiera skalowanie MetalFX. Umożliwia to programistom szybkie renderowanie złożonych scen.

Więcej nowych funkcji

Przeglądając nowy system szybko wpadnie w oko podobieństwo ustawień systemowych do optyki znanej z systemu iOS. Z systemu iOS pochodzą również nowe aplikacje jak Pogoda czy Zegar, a funkcja Live Text została rozszerzona o rozpoznawanie tekstu w zamrożonych klatkach wideo.

Harmonogram wydań

Jak zawsze, publiczna wersja systemu macOS Ventura pojawi się w bliżej nieokreślonym momencie, najprawdopodobniej w lipcu. Data ta może się jednak zmienić w zależności od przebiegu testów. Premiera systemu macOS Ventura odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu lub październiku.

Instalacja na hackintosh

Dla niecierpliwych istnieje możliwość instalacji macOS Ventura już teraz. Informacje dobiegające dzisiaj z sieci są pozytywne i można używać systemu nawet do zadań produkcyjnych. Należy zwrócić uwagę na zawężenie palety kompatybilnych urządzeń:

O co należy zadbać:

O system naturalnie. Można posłużyć się linkiem bezpośrednim: Bezpośrednio z serwera Apple >>

Lub za pomocą skryptu GibMacOS. Download GibMacOS >>

Opis jak to zrobić - przykładowo tu: >>

Jakie zabiegi w OpenCore:

Można również sprawdzić, czy już nie zostały zaktualizowane użyte kexty. Wersja OC wydaje się nie mieć zasadniczego znaczenia, ponieważ użytkownicy meldują sukces z archaiczną wersją 0.6.3.

@A.M. NOGLIK / 08-06-2022