Używając komputera w systemie macOS, czy to będzie komputer oryginalny, czy też hackintosh, w większości wypadków posiadać będziemy nie jeden dysk, na którym jest zainstalowany macOS, ale też inne dyski z systemem Windows, dyski do magazynowania danych, kopie zapasowe, robocze, warianty systemów macOS itd. Wszystkie te dyski podczas rozruchu systemu macOS będą zmontowane i pojawią się na pulpicie. Ma to pewne negatywne skutki, macOS bierze je bowiem pod uwagę, co może doprowadzić do uszkodzenia funkcji Spotlight albo zaśmiecenia systemu. Przykładowo klikasz w dokument i „otwórz z“, a tam pojawiają się programy o których już dawno zapomniałeś, a które znajdują się właśnie na jednym z dodatkowych dysków.

Szukając w sieci metody zapobiegania automatycznemu montowaniu dysków z pewnością natkniesz się na zawiłe metody, używające nano edytorów, vifs, czy też całe masy rozkazów w Terminalu, albo też programy, które nie są darmowe. W dodatku wraz z pojawieniem się systemu Monterey trzeba te programy najczęściej odpłatnie aktualizować. Tego wszystkiego chcemy jednak uniknąć. 😜

Metoda którą tu poniżej prezentuję jest prosta, jednakże o paru detalach należy pamiętać, głównie o naprawieniu uprawnień, ale o tym później.

⚠️Uwaga: zaszyfrowane dyski są odblokowywane przed odczytaniem pliku fstab. Aby ta procedura działała z zaszyfrowanym dyskiem, musisz najpierw zamontować dysk, odblokować go i zapisać hasło w pęku kluczy. OK, więc do roboty:

  1. Klikamy na „Idż do folderu:“

  1. W okno wpisujemy /etc/

  1. Wyszukujemy plik fstab, jeśli go nie ma musimy go wygenerować. Można się posłużyć moim szablonem, który wstawię na forum: Tu pobierz plik fstab

  1. Kopiujemy plik fstab na pulpit, albo użyjemy mój wzór fstab i otwieramy programem TextEdit, wygląda to tak:

Jak widać to prosta tabela zawierająca UUID wolumina i zestaw opisowy. Najważniejszy jest UUID, format partycji i dodatek noauto. Każdy dysk, inaczej mówiąc partycja, która nie ma być automatycznie montowana musi się znaleźć na tej liście. Edycja polega na wpisaniu UUID i pozostałych danych dysku.

  1. Skąd wsiąść UUID dysku/partycji, której nie chcemy podczas rozruchu komputera? Startujemy program „Narzędzie dyskowe“

  1. Wyszukujemy nazwę dysku (jak w przykładzie MARK), nie urządzenia!! Klikamy prawym przyciskiem myszy nazwę dysku i na „Informacje“ Pojawi się tabela z UUID, kopiujemy UUID i wklejamy do edytowanego pliku fstab. Następnie sprawdzamy typ systemu plików.

Dla macOS będzie to apfs albo wcześniej używany hfs. Dla Windows ntfs albo często używany do wymiany plików - exfat. Dalej mamy rw albo ro, tu warto spojrzeć na przykład z mojej tabeli fstab i wstawić co potrzebne. Jedynie dla dysku z Windows mamy ro. A na końcu nasze najważniejsze noauto.

Taką procedurę wykonujemy dla każdego dysku, który nie ma być automatycznie montowany.

  1. Zapisujemy plik.

  2. Ten plik kopiujemy do /etc/ (patrz punkt 1 i 2).

Jedyne co pozostało do zrobienia to to o czym należy pamiętać i o czym wspomniałem na początku, naprawa uprawnień pliku fstab.

  1. Można to na kilka sposobów zrobić, opiszę jeden:

a. Klikamy na „Idż do folderu:“

b. W okno wpisujemy /etc/

c. W oknie wyszukujemy plik fstab i markujemy go 1 klikiem a następnie na dole wykonujemy dwa kliki w „private“

d. Teraz w nowym oknie prawy klik na etc i lewy w „informacje“

e. Na dole po prawej otwieramy kłótkę podając hasło. Klikamy w koło zębate i w „Zastosuj do zawartych rzeczy…“

f. Zamykamy wszystko

  1. Restart. Po restarcie na pulpicie powinien pojawić się jedynie dysk główny z macOS.

@A.M. NOGLIK / 03-02-2022

🇬🇧How can I disable volume-automount on macOS. 🇩🇪Wie kann ich Volume-Automount unter macOS deaktivieren