10 czerwca odbędzie się długo oczekiwana, jeśli można tak powiedzieć, konferencja WWDC 2024, na której Apple pokaże co ma nowego w swojej produkcji i na co możemy się cieszyć w najbliższej przyszłości. W zasadzie wydarzenie to koncentruje się głównie na oprogramowaniu, w szczególności na głównych wydaniach systemu operacyjnego, jednak często pojawia się nowy sprzęt. Dla hackintoshowców będzie to być może wydarzenie brzemienne w skutki, ponieważ skończyć się może era hackintoshów opartych na procesorze intel i AMD, czyli wszystkich. Spodziewany jest bowiem system macOS 15, a ten może nie mieć już wsparcia dla tych platform. Gdyby do tego doszło należy się spodziewać powolnego zanikania hackintoshy. Co prawda będzie jeszcze pewien czas wsparcia sprzętu opartego na technice intela, ale będą to jedynie aktualizacje zabezpieczeń. Z drugiej strony nikt przecież nie zmusza nas do szybkiej zmiany platformy, i na starszym macOS da się zrobić wiele rzeczy, a nawet prawie wszystko.

apple-wwdc-2024big

Oprogramowanie - iOS 18, iPadOS 18, macOS 15, tvOS 18, watchOS 11, visionOS 2

Czeka nas z pewnością następna partia systemów operacyjnych Apple. Zgodnie z konwencjami nazewnictwa systemów Apple, powinny się one nazywać iOS 18, iPadOS 18, tvOS 18 i watchOS 11. A macOS będzie już wersją 15. Nie będziemy znać nazwy następnego OS aż do dnia WWDC.

Systemy te koncentrować się będą prawdopodobnie na większej roli sztucznej inteligencji. Od ponad pół roku krążą plotki o tworzeniu chatbota nazwanego "Apple GPT“. W szczególności w iOS 18 istnieje przekonanie, że Apple włączy sztuczną inteligencję do swoich różnych usług, takich jak pomoc użytkownikom w pisaniu w Pages lub tworzeniu slajdów w Keynote. Czyli rzeczy dla leniwych uzerów z niedoborem inteligencji, 😜. Siri będzie ulepszona w sposobie, w jakim zadaje pytania i jak konstruuje odpowiedzi. Będzie to miało pozytywne znaczenie dla programistów używających Xcode. Również w programach jak iWork znaczenie AI ma rosnąć, generowanie obrazów i animacji ma mieć swoje miejsce w systemie. Apple podobno rozmawia również z Google i Baidu, aby potencjalnie wspierać się w przetwarzaniu AI. Mogą pojawić się elementy takie jak skróty głosowe, które mapują funkcje ułatwień dostępu do wypowiadanych fraz. Live Speech i Personal Voice for Live Speech mogą zyskać kategorie, pomagając użytkownikom szybciej znajdować często używane frazy. Poprawiona kontrola czcionek w systemach operacyjnych pomoże również użytkownikom dostosować rozmiary w wielu aplikacjach jednocześnie, zamiast wymagać ingerencji w aplikacji.

Sprzęt - Nowe komputery Mac

Najprawdopodobniej pojawi się nowy sprzęt z procesorem M3, w postaci aktualizacji tych urządzeń które nie posiadają jeszcze tej generacji.

studio

Spodziewane są nowe Mac Studio i być może Mac Pro z M3 Ultra. M3 Ultra jest w rzeczywistości dwoma chipami M3 Max podłączonymi poprzez Apple UltraFusion. Oznacza to, że będzie miał dwa razy więcej mocy niż chip M3 Max. I z pewnością będzie dwa razy tańszy, he he. Styczniowy raport o Mac Studio pozbawiony jest jednak jakiejkolwiek wzmianki o Mac Pro. Jednakże Apple ma tu coś do zrobienia, więc kto to wie. Może Apple nas zaskoczy. 😉

AUTOR @A.M. NOGLIK / 29-03-2024