W obecnych czasach powszechnej inwigilacji, warto się zastanowić jak zabezpieczyć się przed zbieraniem informacji o nas i naszych aktywnościach w sieci. Naszym najbardziej wartościowym narzędziem był i jest VPN. Pozwala on na zmylenie potencjalnych ataków jak i zabezpiecza nas w dużym stopniu przed atakami skierowanymi na nasze konta. W tym także i te bankowe. Jednak VPN do tej pory był kosztowny, powiązany z abonamentem, miesięcznymi kodami wykupu itd.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, bez abonamentu była przeglądarka Opera. Ta jednak ma i swoje wady. Główną jest szybkość, która czasami spadała do wartości uniemożliwiających korzystane z youtube czy innych serwisów wideo. Czasami była niedostępna i nie działaly niektóre polskie strony.

W tym miejscu proponuję dla użytkowników hackintoshy aplikację FreyaVPN. Aplikacja ta jest do pobrania z pewnego źródła jakim jest Apple App Store i jest darmowa. Posiada przejrzystą konstrukcję, 1 przycisk. Występuje praktycznie brak zauważalnego ograniczania prędkości i lista z wieloma serwerami / krajami do wyboru. Aplikacja jest również aktualizowana przez system applowski Software-Update. Jedynym mankamentem jest wymóg systemu Big Sur, albo nowszego.

AUTOR @A.M. NOGLIK / 30-09-2021