Nowy system operacyjny Apple, macOS 11.0 Big Sur ma się pojawić na jesieni 2020 roku. Następca macOS 10.15 Catalina kończy erę „OS X” i działa nie tylko na 64-bitowych układach Intela, ale także na układzie ARM o nazwie „Apple Silicon”. Tak więc nowe modele Maca, iMaca i MacBooka będą właśnie dostarczane z tym systemem. Ale co z istniejącymi urządzeniami? Czy powinniśmy uaktualnić komputer Mac do systemu macOS 11.0 Big Sur? Kiedy należy czekać, a kiedy całkowicie z tego zrezygnować? Jakie mogą wystąpić błędy i problemy i dlaczego należy czekać z aktualizacją systemu operacyjnego? Tutaj staram się przedstawić odpowiedzi i podać kilka informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję o aktualizacji.

Które modele komputerów Mac są zgodne z systemem macOS Big Sur?

Zanim zajmiesz się dogłębnie pytaniem, czy powinieneś zaktualizować swój substytut iMaca, iMaca Pro, Mac Pro, MacBooka, MacBooka Air czy MacBooka Pro, powinieneś wiedzieć czy twój komputer zwany także hackintoshem jest kompatybilny z nowym systemem. Nie na każdym komputerze hackintosh, na którym można uruchomić system macOS 10.15 Catalina, będzie działać system macOS 11.0 Big Sur. Podsumowując, hackintosh z symulacją Mac Pro i iMac Pro, MacBook Air i Pro z 2013 r., Mac mini i iMac z 2014 r. Oraz MacBook z 2015 r. obsługują Big Sur.

Mit Big Sur kompatybilność

Czy system jest wystarczająco stabilny?

System operacyjny macOS 11.0 Big Sur został przedstawiony na WWDC20 22 czerwca 2020 roku i od tego czasu dostępna jest piąta wersja beta. Sam w sobie powinien faktycznie działać stabilnie - ale nie został jeszcze opublikowany w ostatecznej formie, dlatego ostateczna analiza nie jest możliwa. Jednak pojawiły się raporty od kilku testerów wersji beta, zgłaszających paniki jądra. Nowa instalacja na wyczyszczonym dysku twardym powinna rozwiązać problem. Jednakże … kiedy powinienem uaktualnić komputer Mac do wersji Big Sur? Odpowiedni moment na uaktualnienie Apple Mac z Catalina, Mojave lub nawet wcześniejszego systemu do Big Sur zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli nie masz obaw o kompatybilność z używanymi aplikacjami i urządzeniami peryferyjnymi, możesz nacisnąć przycisk aktualizacji w dniu premiery. Ale jeśli używasz starszych aplikacji lub na przykład starszych drukarek / skanerów, dla których nie jest dostępna nowa wersja sterownika, może to być dla Ciebie mocno stresująca aktualizacja. MacOS Big Sur oferuje również nowy interfejs użytkownika, do którego być może będziesz musiał się przyzwyczaić. Ważne jest, aby zaplanować na to trochę czasu.

Dobry powód, aby zainstalować macOS Big Sur

Nie tylko że system operacyjny macOS 11.0 Big Sur zostanie dostosowany do iOS i iPadOS, łatwiej będzie też emulować aplikacje na iPhone'a i iPada. Jeśli więc chcesz używać aplikacji na iPhone'a i iPada na Macu do celów testowych, aby oszczędzać pamięć i baterię w urządzeniu mobilnym lub z innych powodów, może to być dobry powód do aktualizacji systemu. Unifikacji systemów towarzyszy wprowadzenie centrum sterowania w macOS oraz inne nowe funkcje / zmiany wizualne. Szczegóły na ten temat można znaleźć tu poniżej na portalu.

Czy potrzebuję nowych funkcji w systemie macOS 11.0? Powstaje pytanie: czy potrzebuję tego wszystkiego? Odpowiedź prawdopodobnie brzmi „nie”, jeśli niekoniecznie używasz komputera Mac dla funkcji macOS, ale dla swoich wybranych aplikacji. Te będą przecież równie dobrze działać na starszej wersji macOS. Jeśli jest to tylko biurowy komputer Mac, na którym mają działać programy Microsoft Office lub programy Apple iWork, albo Adobe, to Catalina czy Mojave z pewnością jest wystarczającym systemem operacyjnym. To samo dotyczy w szczególności grafiki, edycji, muzyki i innych kategorii aplikacji. W przypadku niektórych programistów ważne jest również, aby upewnić się, czy są gotowe aktualizacje odpowiednich aplikacji. Jeśli więc chcesz korzystać z macOS 11.0, ale masz w użyciu specjalne oprogramowanie, warto poczekać. Zwłaszcza, że wiele niedoskonałości odkryte będzie dopiero w masowym zastosowaniu tego systemu.

Jakie błędy i problemy występują w Big Sur?

Obecnie można znaleźć tylko ogólne komunikaty o błędach i znanych problemach z poprzednich aktualizacji systemu. Oprócz tych problemów, które Apple zwykle leczy aktualizacją w ciągu kilku dni lub tygodni, są też problemy, które trwają dłużej i mogą być bardziej szczegółowe. Niedziałające drukarki i skanery, problemy z wyświetlaniem na niektórych monitorach, niedziałające aplikacje, sterowniki lub narzędzia itd. - wszystko to prawdopodobnie zostanie zgłoszone przez użytkowników dopiero po oficjalnym wprowadzeniu Big Sur.

AUTOR @A.M. NOGLIK • Alpha01/ 02-09-2020