Wrześniowa Keynote 2020 była nieco inna. Tam, gdzie w ostatnich latach widzieliśmy iPhone'y, akcesoria i wiele więcej, w tym roku były jedynie dwa główne punkty zainteresowania: Apple Watch i iPad. Zaprezentowano nowe modele i funkcje obu urządzeń. Omówiono także nowy układ A14 Bionic. W zakresie usług zaprezentowano Fitness + oraz Apple One (One). 

Apple Watch seria 6

Na początek zaprezentowano nowe modele Apple Watch, seria 6. Nie tylko w nowych kolorach, ale także z chipem S6 opartym na A13 Bionic, który został zoptymalizowany pod kątem tego zegarka. Jedną z najważniejszych innowacji był czujnik do pomiaru zawartości tlenu we krwi. Działa ze światłem czerwonym, względnie podczerwonym i mierzy zawartość tlenu we krwi na podstawie jego odbicia. Funkcje ta daje możliwość trzech nowych badań, jak stanu astmy, wady serca, albo sytuacji związanej z Covid-19.

Apple Watch seria 6 jest teraz bardziej energooszczędny, a tym samym lepiej wykorzystuje stale włączony wyświetlacz. Posiada 2,5-krotnie jaśniejszy wyświetlacz. Pojawiają się nowe „Faces“. Tarcze zegarka obejmują GMT Face (różne czasy na świecie), tarczę zliczającą (pomiar czasów okrążeń), tarczę chronografu (rodzaj adaptacji zegarka pilota), a także graficzną, typograficzną, memoji albo tarczę w paski. Jako dodatek do Apple Watch seria 6 i Apple Watch SE zaprezentowano również nowe bransoletki, przede wszystkim „Solo Loop” w różnych rozmiarach. Ten pasek nie ma zapięcia, jest rodzajem bransoletki. Solo Loop jest dostępny w siedmiu kolorach, a także w formie plecionej wykonanej w 100% z przędzy pochodzącej z recyklingu. Istnieją również nowe paski Apple Watch wykonane ze skóry od Nike Sports i Hermés (pojedyncze i podwójne). 

Apple Watch SE

Apple Watch SE był tematem kilku plotek przed Keynote IX 2020, a te się spełniły. Odchudzona, budżetowa wersja zegarka Apple Watch jest odgrzanym kotletem, wyposażonym w chip S5, ale będzie również dostępny z funkcją sieci komórkowej. Oprócz chipa ostatniej generacji, „SE” jest pozbawiony czujnika do pomiaru tlenu we krwi. Jest to niejako poprzednia generacja zegarka Watch w niższej cenie.

IPad 8. generacji

Zastosowano bioniczny układ A12. IPad ósmej generacji jest przede wszystkim (wreszcie) kompatybilny z Apple Pencil, a także z klawiaturami i gładzikami firm Apple i Logitech. Dzięki iPadOS 14 ma wszystkie nowe funkcje Apple Pencil wprowadzone w czerwcu, takie jak rozpoznawanie pisma ręcznego, konwersja pisma ręcznego na typy itd. Podobnie jak siódmy iPad z 2019 roku, nowy iPad z 2020 roku ma wyświetlacz wielodotykowy o przekątnej 10,2 cala i przycisk Home z Touch ID.

iPad Air 2020

IPad Air został całkowicie przeprojektowany z okazji rocznicy serii tabletów z Cupertino. I tutaj również potwierdziła się plotka z ostatnich kilku dni i tygodni: Touch ID został zintegrowany z przyciskiem zasilania - tj. w przycisku włączania/wyłączania zamiast przycisku głównego. Posiada wyświetlacz pełnoekranowy (z ramkami) o rozdzielczości 2360 x 1640 pikseli na 10,9 cala.

Jest to bardzo płynny wyświetlacz retina z powłoką przeciwodblaskową, spektrum kolorów P3 i technologią True Tone. Główny aparat (tylny) oferuje 12 MP, wideo 4K przy 60 fps, 240 fps Slo-Mo w Full HD i stabilizację. Aparat do selfie oferuje 7 MP, 1080p przy 60 fps i Smart HDR.  Wysoką moc obliczeniową, a także cenę, zawdzięcza chipowi A14 Bionic wytwarzanym w z technologii 5 nm. Procesor ten oferuje 11,8 miliarda tranzystorów, a silnik neuronowy może wykonać do 11 miliardów operacji na sekundę. Uczenie maszynowe w tym modelu jest nawet dziesięciokrotnie szybsze niż w poprzednim iPadzie Air. Ponadto model ten posiada połączenie USB-C.

Dostępność nowych urządzeń Apple

AUTOR @A.M. NOGLIK • Alpha01/ 16-09-2020