RADEON RX 5700 / XT

Instrukcje dotyczące konkretnych podzespołów.
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: RADEON RX 5700 / XT

Post autor: Alpha01 »

Często instaluje się macOS na drugim dysku, podczas gdy na innym istnieje zhibernowany Windows. To przeszkadza macOS.
Inny SMBIOS, czemu nie. Ja używam iMac Pro.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Malarz
rookie
Posty: 12
Rejestracja: 28 wrz 2020, 19:43

Re: RADEON RX 5700 / XT

Post autor: Malarz »

Windowsa nie instalowałem na komputerze. Próbowałem z SMBIOS MacPro 1,1, ale rezultat ten sam. Wypiąłem wszystko co się dało z płyty głównej, ale efekt ten sam. Może to jednak problem stwarza ten Radeon 5700?
Spróbuję zainstalować Big Sur. Czy mogę użyć EFI, który mi podesłałeś, czy muszę wprowadzić jakieś modyfikacje, kexty i drivery mogą pozostać te same?
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: RADEON RX 5700 / XT

Post autor: Alpha01 »

Tak ta EFI powinna działać też na BS.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
darekf77
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2020, 22:06

Re: RADEON RX 5700 / XT

Post autor: darekf77 »

mój rx5700xt zadziałał po dodaniu:

Kod: Zaznacz cały

dart=0 agdpmod=pikera
Malarz
rookie
Posty: 12
Rejestracja: 28 wrz 2020, 19:43

Re: RADEON RX 5700 / XT

Post autor: Malarz »

Zmęczyła mnie ta karta. Zainstalowałem Big Sur. Instalacja poszła nawet sprawniej niż Cataliny. Jednak komputer co chwile zwieszał się, pojawiały się artefakty kolorystyczne, a najczęściej zwieszał się na dłuższą chwilę podczas przechodzenia z ekranu logowania dalej. Co jakiś czas wiatraki wchodziły na wyższe obroty. I jak już system się uruchomi, to otwarcie przeglądarki czy okna dowolnego folderu powodowało zawieszenie systemu na dłuższą chwilę, albo wylogowania i dopiero do dłuższej chwili powrót do systemu.

Zainstalowałem windowsa 10 i spróbowałem uruchomić kartę instalując dedykowane sterowniki. Po zainstalowaniu sterowników komputera nie udawało się już uruchomić, dopiero reinstalacja systemu i tak kilkukrotnie. Przejrzałem różne fora, w tym AMD i okazało się, że z tymi 5700xt to są "normalne" kłopoty. Wszędzie piszą o niedopracowanych sterownikach. Piszą też o błędach w biosie karty, które według informacji które znalazłem da się "rozwiązać" pod osem i tego też próbowałem, ale ciągle sytuacja była taka sam. Znalazłem gdzieś wpis z poradą odpowiedniego ustawiania voltarzu i częstotliwości pamięci, co rzekomo miało pozwolic uruchomić ta kartę ze sterownikami AMD pod windowsem, ale w odpowiedzi byli tacy, którym sie to udawało i tacy, którzy nie uruchomili tej karty. AMD nie przyjmuje reklamacji, bo po testach uznaje, że karta nie ma żadnych wad, a kwestia sterowników nie podlega reklamacji. Także mam dość.

I teraz pytanie, czy kupić jakiegoś rx 580, czy VEGA 64 NITRO+, czy Vega 56 NITRO+, czy Gigabyte VEGA 64 GAMING OC ?

Pracuję z Adobe Premiere, After Effect, Photoshop, Final Cut i DaVinci Resolve.

Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Post autor: Alpha01 »

Znam wielu którzy używają RX 580 dla FCP. Sam używam RX 570 i uważam tą generację za najbardziej pewną dla mac i win. Po prostu, chociaż nieco wolniejsza, wszystko działa, nawet starsze systemy jak High Sierra. No i cena niewielka. Oczywiście może się też zdarzyć jakaś wpadka, szczególnie z mało znanymi, egzotycznymi producentami. Dlatego warto poszukać opinii o konkretnej karcie w sieci. Nie rzucać się na okazje i pierwszą lepszą.
Co do 5700xt, to jaka to dokładnie była?
Big Sur będzie dopiero dzisiaj dostępny. Nigdy nie polecam wersji beta. Lepiej poczekać. 5700xt powinna działać, być może twoje problemy wywołuje konfiguracja EFI, nie wiem.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Malarz
rookie
Posty: 12
Rejestracja: 28 wrz 2020, 19:43

Re: RADEON RX 5700 / XT

Post autor: Malarz »

Moja karta to: MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X.
Ta karta nie chce też ruszyć pod windowsem.
Czy rx 570 bardzo hałasuje pod obciążeniem?
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Post autor: Alpha01 »

To zależy jak się to odbiera. Moja była mi jednak za głośna, wywaliłem te oryginalne wentylatory i zamontowałem dwa 92 mm, które po prostu cały czas chodzą na 5V, ale są absolutnie ciche pod tym napięciem i nie ma skoków obrotów. Z tym że jestem fanatykiem ciszy.
W grach przykładowo FarCry 5 mam 76 stopni max, więc jest OK. W macOS najczęściej jest zimno, 37-38 stopni.
Najcichsza jest PowerColor Radeon RX 580 Red Devil podobno.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Malarz
rookie
Posty: 12
Rejestracja: 28 wrz 2020, 19:43

Re: RADEON RX 5700 / XT

Post autor: Malarz »

O tak, też często stosuję taką metodę gdzie tylko sie da, czyli wymianę wentylatorów na większe i ustawienie stałego napięcia zasilania, bo też bardzo zabiegam o ciszę:) Mam możliwość kupienia używanego Radeona Vega 56 NITRO+ albo Radeona VEGA 64 Gigabyta GAMING OC za około 1300zł zarówno jeden jak i drugi. Czy Vega nie będzie lepsza z punktu widzenia programów do montażu video?
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: RADEON RX 5700 / XT

Post autor: Alpha01 »

Raczej bedzie, ale nie na duza skale. Jednak nie jestem specjalista od fcp. 64 bym nie bral, bo ma sie duze szanse, ze cewki beda piszczec. No i ostatnio czytalem o problemach z Vegami, tak ze lepiej poszukac w sieci czy aby sie cos nie popsulo ostatnio i z jakimi kartami wystepuja problemy.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
ODPOWIEDZ