Problem po instalacji

Zbiór poradników i linków do tutoriali które można wykorzystać przy pracy z wieloma wersjami macOS.
tym3ek
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2024, 16:44

Problem po instalacji

Post autor: tym3ek »

Cześć Wszystkim
Zwracam się do was z pytaniem, ponieważ jestem świeżakiem i mam następujący problem.
Po instalacji (lecz ciężko to tak nazwać ;) ) MacOs High Sierra na moim sprzęcie:
i5 6600k
8GB DDR4
Płyta MSI z170a g45
asus gtx 1070
Nie wiem czy informacja i dyskach jest ważna lecz dodam ich opis:
2 Dyski HDD 500 GB wyjęte ze starych iMaców
1 Dysk SSD ADATA 30 GB 2.5" SATA II (AS396S30GMC)

Wpadam w coś w rodzaju pętli gdzie tylko odpala mi się proces instalacji (to standardowe okno z narzędziem dyskowym, opcją instalacji macOS ect.)
Po zainstalowaniu macOS na dysku, komp sie rebootuje i ponowanie mam opcje wyboru USB Stick(instalacji) lub OpenShell.efi. Kliknięcie spacji nic nie daje, nic więcej się nie pojawia.

Co waszym zdaniem zrobiłem źle, proszę o pomoc.
W razie dodatkowych informacji piszcie, odpowiem najszybciej jak mogę.
i5 6600k | MSI Z170A G45 | 8GB HyperX Fury DDR4 |
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3655
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Problem po instalacji

Post autor: Alpha01 »

A czy startujesz za każdym razem z dysku/USB-sticka na którym znajduje się bootloader OpenCore, albo Clover, nie wiem co użyłeś.
Sprawdź BIOS:

Disable
Fast Boot
Secure Boot
Serial/COM Port
Parallel Port
VT-d (can be enabled if you set DisableIoMapper to YES)
Compatibility Support Module (CSM) (Must be off in most cases, GPU errors/stalls like gIO are common when this option is enabled)
Thunderbolt (For initial install, as Thunderbolt can cause issues if not setup correctly)
Intel SGX
Intel Platform Trust
CFG Lock (MSR 0xE2 write protection)(This must be off, if you can't find the option then enable AppleXcpmCfgLock under Kernel -> Quirks. Your hack will not boot with CFG-Lock enabled)

Enable
VT-x
Above 4G Decoding
Hyper-Threading
Execute Disable Bit
EHCI/XHCI Hand-off
OS type: Windows 8.1/10 UEFI Mode (some motherboards may require "Other OS" instead)
DVMT Pre-Allocated(iGPU Memory): 64MB or higher
SATA Mode: AHCI

Po czym jeszcze raz trzeba przejrzeć EFI.
No i pytanie, dlaczego High Sierra?
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
tym3ek
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2024, 16:44

Re: Problem po instalacji

Post autor: tym3ek »

Używam OpenCore.

Opcje które znalazłem u siebie w BIOSIe i wyłączyłem:
Fast Boot
Secure Boot
Serial/COM Port
ThunderBolt

takich opcji tak u mnie nie ma:
Parallel Port
VT-d (can be enabled if you set DisableIoMapper to YES)
Compatibility Support Module (CSM) (Must be off in most cases, GPU errors/stalls like gIO are common when this option is enabled)
Thunderbolt (For initial install, as Thunderbolt can cause issues if not setup correctly)
Intel SGX
Intel Platform Trust

to opcje zaraz sprawdzę:
CFG Lock (MSR 0xE2 write protection)(This must be off, if you can't find the option then enable AppleXcpmCfgLock under Kernel -> Quirks. Your hack will not boot with CFG-Lock enabled)
Jak to zmienię i sprawdzę to dam znać (10 min)

To mam włączone:
Above 4G Decoding
EHCI/XHCI Hand-off
OS type: Windows 8.1/10 UEFI Mode (some motherboards may require "Other OS" instead)
DVMT Pre-Allocated(iGPU Memory): 64MB or higher
SATA Mode: AHCI
reszty opcji u mnie nie ma.
i5 6600k | MSI Z170A G45 | 8GB HyperX Fury DDR4 |
tym3ek
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2024, 16:44

Re: Problem po instalacji

Post autor: tym3ek »

A no i jeszcze dlaczego High Sierra to ze względu na kartę graficzna wyżej nie da rady, przynajmniej według dokumentacji OpenCore.

Jestem otarty na pomysły, może coś doradzisz?.

Po zmianie tego parametru AppleXcpmCfgLoc w Kernel -> Quirks na False instalator nie wstaje.
Dodatkowa informacja gdy używam narzędzia dyskowego to wybieram APFS bo na innym high sierra nie chce się zainstalować, no i oczywiście scheme to GUID Partition Map
i5 6600k | MSI Z170A G45 | 8GB HyperX Fury DDR4 |
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3655
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Problem po instalacji

Post autor: Alpha01 »

A sorry przeoczyłem tą kartę Nvidia ..
AppleXcpmCfgLoc jeśli nie masz wyłączone w BIOS to ma zostać na Yes. Podobnie z AppleCpuPmCfgLock.
Najlepiej jeśli jeszcze raz sprawdzisz wszystkie ustawienia. MinVersion i MinDate na -1
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
tym3ek
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2024, 16:44

Re: Problem po instalacji

Post autor: tym3ek »

Okej właśnie MinVersion 748077008000000 i MinDate 20180621 miałem tak jak w dok. od OpenCore.
To dalej sprawdzam.

Jeszcze pytanie podczas gdy instaluje się macOS na dysku czy powinienem coś jeszcze wykonać po tym jak zainstaluje się on na dysku czy wszystko powinno się dziać automatycznie? Mam na myśli bootowanie się systemu z dysku. (Wiem ze jeszcze po instalacji trzeba wykonac MountEFI)
Oooo wlasnie jak to pisałem to pojawiła sie opcja macOS installer w openCore boot menu.
Okej po wybraniu tej opcji ekran mignął wyświetlił komponenty PC a następnie napis w lewy górnym rogu
OCB: LoadImage failed - Unsupported
i5 6600k | MSI Z170A G45 | 8GB HyperX Fury DDR4 |
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3655
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Problem po instalacji

Post autor: Alpha01 »

Ten CFG-Lock można wyłączyć na wiele sposobów:

Użyj CFGLock.efi, to narzędzie EFI, które można zintegrować z Opencore (skopiuj je do narzędzi na partycji EFI i wprowadź w pliku config.plist w obszarze Misc->Tools).
Opencore nie musi mieć możliwości uruchamiania macOS, wystarczy, że będzie mógł otworzyć swój selektor.

Tam wybierasz narzędzie i pozwalasz mu działać.
Jeśli opcja Blokada CFG jest dostępna – ukryta lub nie – zostanie wyświetlona i zostaniesz zapytany, czy chcesz zmienić wartość.
Jeśli wybierzesz y lub Y (ewentualnie z lub Z), blokada CFG zostanie przełączona (z wyłączenia na włączenie lub z włączenia na wyłączenie – powiedzmy, że 10 razy w krótkich odstępach czasu).
Następnie uruchom ponownie.
CFGLock.efi jest w sieci albo u mnie.

BIOS Setup na tą płytę
Disable
Fast Boot
Secure Boot
Serial/COM Port
Parallel Port
Compatibility Support Module (CSM).
Thunderbolt
Intel SGX
CFG Lock

Enable

VT-x
VT-d
Above 4G decoding.
EHCI/XHCI Hand-off
OS type: Windows 8.1/10 UEFI Mode
Primary Display PCIE
iGPU-Multi-Monitor Enabled
DVMT Pre-Allocated(iGPU Memory): 64MB
SATA Mode: AHCI
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
tym3ek
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2024, 16:44

Re: Problem po instalacji

Post autor: tym3ek »

Kurcze przepraszam, bo znalazłem twój wpis o CFG Lock, lecz plik już wygasł, i też nie wiem co masz na myśli w "wpisz w config.plist w sekcji Misc-> Tools". Chyba że mowisz o uzyciu narzedzia ProperTree to wiem co zrobić tylko gdzie znajde ten plik?

Dobra przepraszam znalazłem
https://github.com/samuel21119/Intel-i9 ... FGLock.efi
Tylko możesz mnie utwierdzić w tym że dobrze to dodam w config.plist.?

Dobrze udało mi się dodać to narzędzie odpaliłem, ustawiłem wartość na 1, zrestartowałem i bład z LoadImage failed nadal występuję.

A propo Biosu wszystko jednak udało się znaleźć poza tymi opcjami :? :
Parallel Port
Compatibility Support Module (CSM).
i5 6600k | MSI Z170A G45 | 8GB HyperX Fury DDR4 |
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3655
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Problem po instalacji

Post autor: Alpha01 »

szukaj: Stuck on OCB: LoadImage failed - Security Violation

jest tu
https://dortania.github.io/OpenCore-Ins ... -violation
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
tym3ek
rookie
Posty: 14
Rejestracja: 31 sty 2024, 16:44

Re: Problem po instalacji

Post autor: tym3ek »

Po zmianie
Disable SecureBootModel
ie. set Misc -> Security -> SecureBootModel -> na Disabled
coś poszło dalej, czekam bo mieli niby już instalacje (pozostało 11 min)
A tak poza temat myślisz, że zmiana systemu na nowszy ignorując kartę graficzną była by lepsza opcją po względem wydajnościowym na myśli mam obróbka Video oraz pisanie aplikacji na iOS (studia niekomercyjnie) ??
i5 6600k | MSI Z170A G45 | 8GB HyperX Fury DDR4 |
ODPOWIEDZ