Problem z OpenCore?

Zbiór poradników i linków do tutoriali które można wykorzystać przy pracy z wieloma wersjami macOS.
Pikador
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwie 2022, 09:42

Problem z OpenCore?

Post autor: Pikador »

Dzień dobry,

Instaluję hacka na Matebook X Pro 2018. W sumie to już drugi raz, wcześniej (jakiś rok temu) w dualboot z Windowsem to pracowało ale było trochę problemów więc z racji wykonywanej pracy został tylko Windows. Teraz mam cały dysk tylko dla maca więc postanowiłem wrócić. No i stanąłem pod ścianą. Konfiguracje i i gotowe EFI (BigSur i Montery) do tego sprzętu są ale nie mogę uruchomić instalacji z USB. Lecę zgodnie z poradnikami Dortanii, próbowałem już na vm macOS przygotowć pendrive - pełna instalka nie recovery - wszystko bez błędów a komp nie widzi pena przy bootowaniu. Jakby nie był bootowalny. USB przygotowane pod windą bootuje z pena ale opencore pokazuje tylko czerwony guzik Reset nvram. Jakby nie widział dysku i systemu zainstalowanego na nim. Próbowałem na dwóch USB (2.0 i 3.0). Stoję w miejscu… Rok temu zainstalowałem system bez większych problemów i oprócz drobnych kłopotów (szczególnie z sieciówką) wszystko działało spoko. Z góry dzięki za pomoc…
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Problem z OpenCore?

Post autor: Alpha01 »

A masz w tym OpenCore wygenerowany kext, opisujący porty USB? Tak zwany USB Mapping? Albo USBInjectAll.kext?
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Pikador
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwie 2022, 09:42

Re: Problem z OpenCore?

Post autor: Pikador »

Tak. USBInjectAll.kext jest. To jest repo z którego korzystałem:
https://github.com/tlefko/Matebook-X-Pr ... /Release1s
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Problem z OpenCore?

Post autor: Alpha01 »

Masz tam oba, USBInjectAll.kext i USBPorts.kext. O jeden z nich jest za dużo.
XHCI-unsupported.kext, być może i ten będzie niepotrzebny.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Pikador
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwie 2022, 09:42

Re: Problem z OpenCore?

Post autor: Pikador »

Niestety nie pomogło usuwanie tym kextów. Próbowałem wszystkich kombinacji. Cały czas guzik resetNVRAM.
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Problem z OpenCore?

Post autor: Alpha01 »

A jak robiłeś instalator? I BIOS masz ustawiony, tak?
ScanPolicy w Misc > Security masz 2687747, może wypróbuj inny jak 3087107.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Pikador
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwie 2022, 09:42

Re: Problem z OpenCore?

Post autor: Pikador »

OK. Jestem w domu. Zamiast poradników Dortanii, poleciałem wg tego:

Format a USB (16GB) as Journaled and then proceed to download the latest Catalina Installer Patcher Application
Download the latest Catalina installer from within the Patcher App, and select to download a new copy and install to your USB device
Download the clover configurator application and mount the EFI of the USB partition, then copy the contents of the Files linked above to A new EFI Folder (that you create) within the EFI partition.

Najpierw Catalina potem aktualizacja do Monterey i działa. Walczę ze sleep i portami USB.
Dzięki Alpha1 za pomoc.

BTW widzę, że masz RX570 SAPHIRRRE... Trafił mi się niedawno XFX RX570 8GB z dual biosem i czytam, że hack go nie lubi. Myślisz, że da się go flashować do czegoś co jest OK? Masz jakieś doświadczenia?
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Problem z OpenCore?

Post autor: Alpha01 »

XFX faktycznie ma złą opinię jeśli chodzi o pracę z macOS.
Najpierw należy sprawdzić czy może poprawnie działa z macOS, bo kto wie, może się coś zmieniło.
Jeśli nie, to masz kartę z dual BIOS, jeden można flashować (w Windows) może tym od Asus: vBIOS. Albo Sapphire (w sieci będzie sporo materiału o tym), obie karty są w pełni kompatybilne.
Można też sprzedać XFX i kupić innego producenta.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
ODPOWIEDZ