błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Poradniki, instrukcje i dyskusja na temat instalacji macOS 10.14 Mojave na komputerze PC.
darkszejk
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2022, 10:30

błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: darkszejk »

Hej,

Zwracam się z prośbą o pomoc. Komputer się nie wyłącza, tylko restartuje. Poskładałem hacka i większość problemów rozwiązałem sam, ale niestety ten jeden pozostaje, a jest uciążliwy. Próbowałem sprawę rozwiązać kextami, ale żaden z polecanych nie zadziałał.

Wrzucam moje EFI: https://we.tl/t-MFvLVqEpYX

Mojave 10.14.6
Gigabyte Z390 GAMING X
i9900k
Crucial 32GB (2x16GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Chociaż wskazówkę gdzie mam szukać rozwiązania.
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: Alpha01 »

Witmy na forum!

Twój Clover to wersja r4934 i to mocno przestarzała składanka, pewnie z internetu. Częściowo z maja 2019.
Osobiście robił bym nową EFI na bazie już działającej.

Pytanie, używasz karty RX Vega?
W drivers64UEFI masz OsxAptioFix2Drv-free2000.efi i AptioMemoryFix-64.efi, o jeden za dużo.
Sekcję Acpi masz pustą. Ja bym dodał sporo haczyków w Fixes. Na początek w "FixShutdown".
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
darkszejk
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2022, 10:30

Re: błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: darkszejk »

Cześć, dzięki za powitanie.

w przeszłości miałem problemy po update clovera na jakas super nowa wersje. szczegolnie jesli uzywam OS, ktory jest kilka wersji do tylu. po najnowszym cloverze czesto system nie bootowal w ogole. Nie potrzebuje najnowszego OS, wiem ze kiedys bedzie trzeba, ale jakos odwlekam zaczynanie tego procesu od zera. :D Czy sugerowalbys sprobowanie jakiejs wersji clovera nienajnowszej, ale nowszej niz to co jest?

uzywam ASUS RX580.

fix shutdown robilem, ale nic nie dawal. potem odhaczylem jak eliminowalem jakie problemy z bootowaniem. zaraz sprobuje jeszcze raz to zaptaszyc.
edit: wlasnie zaptaszylem. brak efektu. komp sie probuje wylaczyc, wszystko gasnie na pol sekundy i restart

W drivers64UEFI masz OsxAptioFix2Drv-free2000.efi i AptioMemoryFix-64.efi, o jeden za dużo. Ktory sugerowalbys zeby wywalic? To sa wlasnie chyba pliki, ktore byly sugerowane jako rozwiazanie problemu z shutdownem. Byc moze dorzucilem i zapomnialem skasowac wczesniejszy.
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: Alpha01 »

Masz komputer bardzo podobny do mojego. Na moim mam wszystkie wersje macOS od High Sierra po Monterey. Na codzień używam Mojave.
Obecnie polecam na te komputery OpenCore. Mój ostatni Clover jest z 23.01.2020, więc ma już ponad 2 lata a jest nowszy od twojego. Dlatego raczej aktualizował bym bootloadera, przynajmniej do wersji Clovera 5.

Pytałem o Vegę ponieważ masz w ACPI SSDT-Z390-VEGA64.aml, kext VegaTab_64.kext, oraz ustawienia tyczące się jedynie Vegi, dla RX 580 niepotrzebne. W Acpi brakuje SSDT-PMC.aml. Co do drivera OsxAptioFix2Drv-free2000.efi, to jest niebezpieczna rzecz. Co niektórym uszkodziło to płytę główną. Zobacz screen co ja miałem w moim ostatnim Cloverze:
Clover r5103  Kopie.jpg
Clover r5103 Kopie.jpg (165.28 KiB) Przejrzano 3062 razy
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
darkszejk
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2022, 10:30

Re: błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: darkszejk »

Pytałem o Vegę ponieważ masz w ACPI SSDT-Z390-VEGA64.aml, kext VegaTab_64.kext, oraz ustawienia tyczące się jedynie Vegi, dla RX 580 niepotrzebne. W Acpi brakuje SSDT-PMC.aml. Co do drivera OsxAptioFix2Drv-free2000.efi, to jest niebezpieczna rzecz. Co niektórym uszkodziło to płytę główną. Zobacz screen co ja miałem w moim ostatnim Cloverze:
Zrobiłem wszystko tak jak doradziłeś powyzej. Dokladnie ta sama wersje bootloadera zainstalowalem. Dodatkowo zainstalowalem nowe Lilu i WhateverGreen. Komputer sie odpala. Teraz przy zamykaniu jest troche inny symptom. Monitor sie wylacza, komputer sie uspokaja, ale wiatraki nadal pracuja, nie ma pelnego shutdownu. Nie restartuje tylko zostaje w tym stanie takim z wygaszonym monitorem. Patrzylem na Twoj zrzut ekranu, ale jak wyczyscilem wiecej plikow, ktorych u Ciebie nie bylo, to komp sie juz nie odpalil. Wiec wrocilem do wersji bez usuwania nadmiaru plikow.

Obecnie EFI tak wyglada: https://we.tl/t-dYt7YkGiCK
Alpha01 pisze: 03 lut 2022, 13:41 Masz komputer bardzo podobny do mojego. Na moim mam wszystkie wersje macOS od High Sierra po Monterey. Na codzień używam Mojave.
Obecnie polecam na te komputery OpenCore. Mój ostatni Clover jest z 23.01.2020, więc ma już ponad 2 lata a jest nowszy od twojego. Dlatego raczej aktualizował bym bootloadera, przynajmniej do wersji Clovera 5.
No jesli bede jakis nowy system stawial to na bank OC.
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: Alpha01 »

Po prostu za bardzo namieszałeś. I nadal są rzeczy które tam być nie powinny.
Zobacz no tą. Startuj z USB sticka sformatowanego na macOS Extended (Journaled) z tą EFI.
https://easyupload.io/y4aco7
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
darkszejk
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2022, 10:30

Re: błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: darkszejk »

No wiem, namieszałem na bank. Robiłem to z różnych solucji znalezionych w internecie. Nie znam się na tym.

Startowałem z tego EFI ze sticka, nawet wrzuciłem go do EFI na dysku startowym. Bootuje sie ok, ale shutdown nadal bez powodzenia...

Kiedyś pamiętam, że znalazlem jakies takie crashreporty gdzies w systemie. Czy gdybym to odnalazl to cos by pomoglo?
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: Alpha01 »

Domyślam się co może być powodem. Jest to spowodowane prawdopodobnie brakiem wywołania S5, które wyłącza kontroler.
Oczywiście Windows i Linux mają swoje sposoby by to obejść, ale macOS nie ma takich poprawek bo nie potrzebuje.
Naprawia się to przy pomocy SSDT o nazwie FixShutdown-USB-SSDT.aml. W razie braku tej SSDT w sieci trzeba sobie to skompilować.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
darkszejk
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 03 lut 2022, 10:30

Re: błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: darkszejk »

Ja nie umiem samodzielnie tego wygenerowac i nie znalazlem sposobu, ale udalo mi sie to znalezc w jakims efi z netu. Wrzucilem do folderu clover/acpi/patched

Przy pierwszym restarcie byla zwiecha w koncowej fazie ladowania 'jablka', potem sie odpalil juz normalnie za kazdym razem, ale przy shutdown nadal jest to samo.

zalaczam ten plik ktory znalazlem https://we.tl/t-CXlIAjLfqg
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: błąd. RESTART zamiast SHUTDOWN

Post autor: Alpha01 »

Pewnie jeszcze brakuje jakiś ACPI Patch, tylko który.
W dokumentacji OpenCore mowa o _PTS to ZPTS. I o jakimś USB Controller ACPI Path :?:
Ta SSDT jest potrzebna nadal.

Ach jeszcze pytanie, czy masz deaktywowany CFG Lock w BIOS? Być może musisz aktualizować BIOS do F10h.

Napisz prywatną wiadomość do użytkownika Voitus >> memberlist.php?mode=viewprofile&u=942, u niego był praktycznie ten sam sprzęt, i gdzieś znalazł EFI która dobrze działała.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
ODPOWIEDZ