ThinkPad T430S - po instalacji brak regulacji jasności ekranu

Poradniki, instrukcje i dyskusja na temat instalacji macOS 11 Big Sur na komputerze PC.
Awatar użytkownika
JMarcin
rookie
Posty: 31
Rejestracja: 15 maja 2021, 21:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: ThinkPad T430S - po instalacji brak regulacji jasności ekranu

Post autor: JMarcin »

Alpha01 pisze: 08 gru 2021, 13:42 1- zrób porządny USB mapping, jeśli kamera jest na USB. Deklaracja portu powinna być jako "internal".
2- pewnie layout w tym laptopie będzie inny. Proponowany wcześniej alcid=29 tyczył się ThinkPad T430 bez s.
Kamera uruchomiona :D
Przy okazji uruchoimiłem też Bluetooth :D :D


Zrobiłem mapowanie USB tak jak pisałeś, użyłem programu USBMap, wygenerowałem USBMap.kext, wrzuciłem do OC, restart i smiga

Pozostał jednak problem z dźwiękiem, system widzi kartę tylko z VoodooHDA.kext, niezależnie jakie alcid wpiszę.
Z AppleALC.kext nie działa, próbowałem już chyba wszystkie layoutID. (a troche tego jest dla ALC269) i lipa.
Póki co zostaję przy ręcznym przełączaniu głośniki / słuchawki - da się z tym zyć, chyba że jeszcze coś mi podpowiecie :)
--------------------------------------------------------------
MacOS 11.2.3 Big Sur @ ThinkPad T430s
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: ThinkPad T430S - po instalacji brak regulacji jasności ekranu

Post autor: Alpha01 »

Powodów że nie działa audio może być sporo.

Może brakować jakiś rename patch jak HPET _CRS to XCRS IRQ-fix audio.

Wersja AppleALC.kext może nie być kompatybilna dla danej wersji macOS.
AppleHDA.kext może być zmieniony i bez certyfikatu, i niezaładowany. Akurat to musisz sprawdzić.
To jest tu po niemiecku na moim Mojave, ale jak widać te dwa punkty naznaczone na szaro muszą być na TAK:
applehda.jpg
applehda.jpg (73.52 KiB) Przejrzano 1761 razy
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Awatar użytkownika
JMarcin
rookie
Posty: 31
Rejestracja: 15 maja 2021, 21:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: ThinkPad T430S - po instalacji brak regulacji jasności ekranu

Post autor: JMarcin »

Alpha01 pisze: 09 gru 2021, 11:01 Powodów że nie działa audio może być sporo.

Może brakować jakiś rename patch jak HPET _CRS to XCRS IRQ-fix audio.

Wersja AppleALC.kext może nie być kompatybilna dla danej wersji macOS.
AppleHDA.kext może być zmieniony i bez certyfikatu, i niezaładowany. Akurat to musisz sprawdzić ...
Może się nieprecyzyjnie wyraziłem, ale audio działa i to całkiem dobrze, po edycji kexta'a VoodooHDA jest głośno tak jak w MacOS 10.15.7
Problem tkwi jedynie w automatycznym przełączeniu urządzenia odtwarzającego po podpięciu słuchawek. Gdy je podepnę to muszę ręcznie ze skrótu na górnym pasku zmienić urządzenie. I wtedy jest OK. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że komputer nie "ryknie" dźwiękiem gdy odłączę słuchawki, tylko mogę go spokojnie ściszyć i dopiero wtedy przełączyć urządzenie. Da się z tym żyć, naprawdę, chociaż dziwi mnie to że na Mojave i Catalinie dźwięk działał z AppleALC.kext a VoodooHDA w ogóle nie mialem. Na Big SUr jest dokładnie odwrotnie.
--------------------------------------------------------------
MacOS 11.2.3 Big Sur @ ThinkPad T430s
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: ThinkPad T430S - po instalacji brak regulacji jasności ekranu

Post autor: Alpha01 »

No przecież mnie właśnie chodziło o to że nie działa na AppleALC.kext, gdzie jak się ma nieco szczęścia to gniazdo będzie poprawnie skonfigurowane i będzie działać jak na prawdziwym MacBook Pro czyli posiadać switch Mode-AutoSwitchMode.
VoodooHDA w laptopie ThinkPad T430S, raczej nie jest potrzebne. Albo nie było. Bo jednak to stary laptop i mało kto go ma z nowszym system. Dlatego mało jest o tym wiedzy.
Jest także możliwość zbudowania sobie własnej custom AppleALC. Ale to już inna bajka. W każdym razie ThinkPada T430S nie ma na liście w AppleALC.kext. Jest tylko ThinkPad T430 z ALC269VD.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Awatar użytkownika
JMarcin
rookie
Posty: 31
Rejestracja: 15 maja 2021, 21:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: ThinkPad T430S - po instalacji brak regulacji jasności ekranu

Post autor: JMarcin »

Alpha01 pisze: 10 gru 2021, 11:54 ... Jest także możliwość zbudowania sobie własnej custom AppleALC. Ale to już inna bajka. W każdym razie ThinkPada T430S nie ma na liście w AppleALC.kext. Jest tylko ThinkPad T430 z ALC269VD.
T430S ma praktycznie te same bebechy co T430, różni sie obudową i ilością portów USB, więc nie powinno być problemów a AppleALC.
A wracając do tematu przełączania się urządzeń wejściowych, to znalazłem w sieci sporo informacji o tym, że tak się dzieje nawet na oryginalnych mac'ach i co najśmieszniejsze, korekta tego wymaga tylko utowrzenia wirtualnego urządzenia wyjściowego, złożonego z głośników i portu słuchawkowego. Robi się to w systemowej apce "Konfigurator MIDI Audio". Sprawdziłem i zadziałało.

Więc, reasumując, wszystko działa jak należy, temat do zamknięcia.
--------------------------------------------------------------
MacOS 11.2.3 Big Sur @ ThinkPad T430s
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: ThinkPad T430S - po instalacji brak regulacji jasności ekranu

Post autor: Alpha01 »

Super, to temat zamykam.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Zablokowany