Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Poradniki, instrukcje i dyskusja na temat instalacji macOS 10.14 Mojave na komputerze PC.
Awatar użytkownika
JMarcin
rookie
Posty: 31
Rejestracja: 15 maja 2021, 21:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: JMarcin »

Witam wszystkich Forumowiczów.
Zwracam się z prośbą o pomoc w "dopieszczeniu" konfiguracji MacOS Mojave na moim laptopie.

Zanim napisałem tego posta , długo czytałem różne poradniki (w tym te, dostępne tu, na forum), zbierałem pliki i kilkukrotnie próbowałem instalować system (z lepszym lub gorszym efektem końcowym). Ostatecznie, stan mojej wiedzy osiągnął poziom, który pozwolił mi zainstalować Mojave na Lenovo Thinkpad T430s. W końcu wszystko działa, udało mi się nawet uruchomić wbudowaną kartę Wi-Fi (dzięki itlwm i heliport).

Do rozwiązania zostały mi tylko 2 problemy, z którymi póki co,, nie potrafię sobie poradzić.

1 - po wybudzeniu komputera ze stanu uśpienia wbudowana karta wifi nie chce działać, nie pomaga wyłączenie i włączenie jej ponownie mechanicznym przełącznikiem z boku komputera - system jej nie widzi, pomimo tego, że dioda sytgnalizująca jej działanie się świeci, Pomaga tylko restart systemu - wówczas startuje bezproblemowo.

2 - nie mogę zalogować się do FaceTime - pomimo podania właściwego hasła do AppleID, cały czas wyskakuje "nieokreślony błąd". Jest to o tyle dziwne, że App Store i iCloud działają bezproblemowo. iMessage w sumie jeszcze nie sprawdzałem, bo nie używam.

Uprzedzając możliwe pytania, oczywiście uaktualniłem system do najnowszej wersji (10.14.6), uaktualniłem też wszystkie kext do najnowszych wersji a także wygenerowałem własne numery seryjne wg poradnika z https://hackintosher.com/forums/thread/ ... lover.306/ a także wygenerowałem plik SSDT.aml dla mojego komputera.

Proszę o wskazówki, czy i ewentualnie jak można naprawić te 2 problemy.
--------------------------------------------------------------
MacOS 11.2.3 Big Sur @ ThinkPad T430s
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: Alpha01 »

Witamy na forum.

Ten SSDT.aml, czego się tyczy? Jakiego bootloadera używasz?
Dobrze by było byś podesłał EFI.
itlwm i heliport to jedna z możliwości. Próbowałeś wersji z AirportItlwm.kext? Nie jest wtedy potrzebny heliport.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Awatar użytkownika
JMarcin
rookie
Posty: 31
Rejestracja: 15 maja 2021, 21:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: JMarcin »

Dzieki za odpowiedź.

SSDT.aml wygenerowałem na podstawie tego poradnika:
Recommended additional steps to improve battery life with optimized CPU power management:
Confirm that you have an active connection to the Internet
Open Applications > Utilities > Terminal then copy and paste the following command in the Terminal window and hit Enter:

curl -o ~/ssdtPRGen.sh https://raw.githubusercontent.com/Piker ... dtPRGen.sh

Next, paste this command in the Terminal window and hit Enter:

chmod +x ~/ssdtPRGen.sh

Finally, paste this command in the Terminal window and hit Enter:

./ssdtPRGen.sh

Answer ‘N’ to the questions about copying and opening the ssdt files
A customized SSDT.aml for your specific machine will now be in the directory /Users/yourusername/Library/ssdtPRGen
Copy the file named SSDT.aml to /Volumes/EFI/EFI/CLOVER/ACPI/patched/
(you may need to run Clover Configurator to mount the EFI partition)
Restart the computer
Używam Clovera, w wersji r4920.
Link do EFI : https://drive.google.com/file/d/1mr90OY ... sp=sharing

AirportItlwm.kext jeszcze nie testowałem, wypróbuję.

EDIT:
wywaiłem itlwm.kext i heliport, AirportItlwm.kext wrzuciłem najpierw do "Kexts/Others" w Cloverze - niestety wifi w ogóle się nie uruchomiło. Przerzuciłem kexta do /Library/Extensions i zadziałało od razu. Faktycznie, heliport jest już niepotrzebny, ale niestety problem pozostał - po wybudzeniu z uśpienia niby karta jest włączona ale nie rozpoznaje żadnych sieci. Taki sam efekt powstaje , gdy użyje mechanicznego wyłącznika wifi / BT z boku komputera. :-(
--------------------------------------------------------------
MacOS 11.2.3 Big Sur @ ThinkPad T430s
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: Alpha01 »

Wrzuć to EFI do serwisu gdzie nie potrzebne jest logowanie.
Jaki to jest ten Thinkpad T430s? Jaki ma procesor?
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Awatar użytkownika
JMarcin
rookie
Posty: 31
Rejestracja: 15 maja 2021, 21:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: JMarcin »

To jest lbezposredni link do pliku, nie trzeba się logowac do Google żeby go ściągnąć, w prawym górnym rogu jest ikonka do pobrania.

Mój koimputer na:
Procesor Intel Core i5 3320M, 3MB Cache 2x2,5 - 3,1GHz
Pamięć RAM 8GB DDR3
Dysk: 256 GB SSD
Ekran 14,1" 1600 x 900 Matowy
Grafika Intel HD 4000
--------------------------------------------------------------
MacOS 11.2.3 Big Sur @ ThinkPad T430s
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: Alpha01 »

Niestety, ja nie wejdę do Google Drive bez zalogowania. Z tym że ja obecnie tak czy siak polecam Open Core.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Awatar użytkownika
JMarcin
rookie
Posty: 31
Rejestracja: 15 maja 2021, 21:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: JMarcin »

Spróbuj tym linkiem, zdaje się że poprzednio trochę namieszałem z dostępem : https://drive.google.com/file/d/1mr90OY ... sp=sharing

O Open Core trochę czytałem, ale czy naprawdę zmiana proramu ładującego może rozwiązać te moje problemy z siecią ??
--------------------------------------------------------------
MacOS 11.2.3 Big Sur @ ThinkPad T430s
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: Alpha01 »

Clover to obecnie składanka, hybryda z Opencore. Mało kto wie co zawiera. Tak że lepiej od razu przejść na OC, choć zajmie to dzień na przerobienie. Na stronie Dortania jest podrozdział tyczący się laptopów z procesorem jaki posiadasz.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Awatar użytkownika
JMarcin
rookie
Posty: 31
Rejestracja: 15 maja 2021, 21:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: JMarcin »

Wiesz, nauczyłem się kiedyś, żeby na siłę nie ulepszać tego, co działa, bo skutki z reguły są opłakane. System działa mi bardzo stabilnie, nie zdarzyła się do tej pory żadna zwiecha, restart, błą∂ itp. Na pewno OC jest to nowoczesniejsze rozwiązanie, ale prawdę mówiąc nie mam zastrzeżeń do Clovera (oczywiście w przypadku mojego laptopa), system działa i to jest najważniejsze. Czy przinstalowanie systemu na nowo, z wykorzystaniem OC sprawi, że zaloguję się do facetime ? Niie sądzę, to raczej kwestia niekompatybilności kamery. No ale może jest na to jakaś łatka, o której nie mam pojęcia. Tak samo w przypadku niedziałjącego WiFi po wybudzeniu - gdy używałem zewnętrznej karty TL-725N ten problem nie istniał, myślę że jest to wina niedopracowanego jeszcze kexta Airportitlwm.

NIe zrozum mnie źle, sporo czasu zajęło mi ogarnięcie instalacji z wykorzystaniem Clover'a i postawienie systemu tak, aby wykorzystać go jako podstawowy i jedyny. Konieczność nauki wszystkiego od zera, nie mając żadnej pewności, że uzyskam lepszy efekt niż teraz nie jest dla mnie motywująca :-)

A więc, ponawiam moje pytanie z pierwszego posta : czy da się zlikwidować te 2 problemy nie stawiając systemu od zera? Albo, czy jest , powiedzmy 99% szans na to , jesli postawię system z wykorzystaniem OC ?? Jeśli nie to i trudno, ale i tak serdeczne dzięki za zaintereowanie tematem i fachowe porady.
--------------------------------------------------------------
MacOS 11.2.3 Big Sur @ ThinkPad T430s
Awatar użytkownika
JMarcin
rookie
Posty: 31
Rejestracja: 15 maja 2021, 21:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Mojave na Thinkpad T430s - dwa problemy do rozwiązania

Post autor: JMarcin »

TEMAT DO ZAMKNIĘCIA - zainstalowałem Catalinę - problem z Facetime zniknął, problem w wifi pozostał, ale wydaje mi się że to wina kext'a airportitlwm, bo jak podłączę zewnętrzną kartę TL-725N na USB to wszystko działa bezproblemowo. W każdym razie da się z tym żyć :-) a sam system działa przynajmniej tak samo dobrze jak Mojave.
--------------------------------------------------------------
MacOS 11.2.3 Big Sur @ ThinkPad T430s
ODPOWIEDZ