Instalacja Mojave na ASUS ROG Maximus VII Ranger

Poradniki, instrukcje i dyskusja na temat instalacji macOS 10.14 Mojave na komputerze PC.
Awatar użytkownika
DamOrze
rookie
Posty: 22
Rejestracja: 13 mar 2021, 22:27

Instalacja Mojave na ASUS ROG Maximus VII Ranger

Post autor: DamOrze »

Witajcie Panie i Panowie.
Po kliku(nastu) dniach walki z odpowiednimi ustawieniami BIOSu i samego EFI, w końcu udało się postawić MacOS Mojave w wersji 18E2034 na poniższym sprzęcie:

CPUID nazwa procesora: Intel(R) Core(TM) i7-4790K CPU @ 4.00GHz
Nazwa płyty głównej: Asus Maximus VII Ranger
Mikroukład płyty głównej: Z97
Karta wideo: AMD Radeon RX 570 (Polaris 20) (Asus RX570) PCI Express 3.0 x16: Asus RX570
Audio Controller PCI: Realtek ALC1150 @ Intel Wildcat Point PCH - High Definition
Wired PCI: Intel Ethernet Connection (2) I218-V
WiFi: Realtek RTL8188CU Wireless LAN 802.11n USB 2.0 Network Adapter
BT: Broadcom USB v14 c16384
RAM: 16GB (2x8GB) DDR3 1600 Mhz ADATA

Instalacja Mojave: HDD 2,5" SAMSUNG 320GB partycja APFS
Instalacja Windows 10: NVMe ADATA Adata XPG Gammix S11 512GB

Po wielu próbach w różnych konfiguracjach startowych począwszy od Big Sur korzystając ze wszystkich możliwych poradników i programów udało mi się Hackintosha postawić dopiero na Mojave w wymienionym powyżej build'zie przy użyciu OC 0.6.7.
W chwili obecnej system działa, większość a można powiedzieć iż cały hardware działa z niewielkimi błędami, z którymi właśnie nie potrafię sobie poradzić.
Zauważone problemy to:
1. Brak rozpoznawania przez system wiatraków, żadnych, a tym bardziej możliwości ich regulacji. Sądząc po hałasie, są na 3/4 swojej prędkości - stale
2. GPU pomimo rozpoznane przez system prawidłowo, również problem z wentylatorami. Brak ich widoczności co za tym idzie brak regulacji ani z automatu ani ręcznie. W tym przypadku wenty stoją jak wryte.
3. GPU również nie pokazuje temperatury.
4. Potrzebowałbym pomocy w DualBoot (jakiś minimalistyczny z ikonami, ale ze smakiem), bo nie bardzo ten temat ogarniam, a niestety ustawienia BIOS umożliwiające rozruch komputera obecnie z Windows jest niemożliwe. BIOS nie widzi partycji bootowalnej tegoż systemu.
Z poziomu Mojave z Preferencji systemowych -> Dysk startowy ... dysk Windows jest widziany prawidłowo i mogę go oznaczyć jako startowy. Przyznam się że jeszcze tego nie robiłem żeby nie skopać sobie obecnych ustawień Maca (może niesłusznie, ale niechciałbym przechodzić przez cały proces instalacji jeszcze raz).
Moje EFI do pobrania: https://we.tl/t-Azp239lBLv
Za wszelkie rady ogromne dzięki!!
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Instalacja Mojave na ASUS ROG Maximus VII Ranger

Post autor: Alpha01 »

1. Wentylatory ustawia się w BIOS. Lub programem na Windows który w BIOS poczyni ustawienia, a te będą działać niezależnie od macOS.
Można też w macoOS wypróbować program SMCFancontrol.

2-3. "Wenty stoją jak wryte" - czyli nie obracają się? Mają się nie obracać. To karta semi pasywna. Dopiero jeśli karta osiągnie temperaturę chyba 50 stopni, wtedy stopniowo zaczynają się obracać.

Podaj w Terminal następujący rozkaz i wciśnij Enter: (a screenshot podaj tu na forum)

Kod: Zaznacz cały

while sleep 1; do clear;ioreg -l |grep \"PerformanceStatistics\" | cut -d '{' -f 2 | tr '|' ',' | tr -d '}' | tr ',' '\n'|grep 'Temp\|Fan\|Clock\|Power'; done

4. "-> Dysk startowy ... dysk Windows jest widziany prawidłowo i mogę go oznaczyć jako startowy" - To powinno zadziałać. To że BIOS nie widzi twojego dysku z Windows to nie jest zachowanie prawidłowe. Odłącz raz dysk z macOS i wystartuj tylko z tym jednym z Windows.
Być może trzeba UEFI aktualizować, programem EasyUEFI w Windows, to znaczy dodać to entry.

Z twojego EFI możesz usunąć kexty (Te 3 kexty są dla applowskiej karty WIFI): AirportBrcmFixup.kext, BrcmBluetoothInjector.kext, BrcmPatchRAM3.kext i chyba AGPMInjector.kext. Nie mam pojęcia po co to, ta karta powinna w Mojave działać bez tego.

Twój OpenCore nie ma graficznego menu. Warto by mu to dodać.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Awatar użytkownika
DamOrze
rookie
Posty: 22
Rejestracja: 13 mar 2021, 22:27

Re: Instalacja Mojave na ASUS ROG Maximus VII Ranger

Post autor: DamOrze »

Wentylatory mam stestowane w BIOS i ustawione na AUTO, niestety w Mojave wchodzą od razu na około 3/4 ich nominalnych obrotów. Program SMCFanControl nie reaguje. Za każdym razem pojawia się info o nieprzetestowanym programie na tej maszynie itp itd. Lece wg instrukcji i nic. To samo dzieje się z innymi tego typu programami.


"Fan Speed(%)"=0
"Core Clock(MHz)"=645
"Memory Clock(MHz)"=300
"Fan Speed(RPM)"=0
"Temperature(C)"=48
"Total Power(W)"=82


4. "-> Dysk startowy ... dysk Windows jest widziany prawidłowo i mogę go oznaczyć jako startowy" - To powinno zadziałać. To że BIOS nie widzi twojego dysku z Windows to nie jest zachowanie prawidłowe. Odłącz raz dysk z macOS i wystartuj tylko z tym jednym z Windows.
Być może trzeba UEFI aktualizować, programem EasyUEFI w Windows, to znaczy dodać to entry.
Coś postaram się ogarnąć.

Z twojego EFI możesz usunąć kexty (Te 3 kexty są dla applowskiej karty WIFI): AirportBrcmFixup.kext, BrcmBluetoothInjector.kext, BrcmPatchRAM3.kext i chyba AGPMInjector.kext. Nie mam pojęcia po co to, ta karta powinna w Mojave działać bez tego.
Wiesz co, to po instalacji tego programu: TL-WN722N_EUUSES_V3_191211_Mac10.15 dzięki któremu mam działające WiFi.

Twój OpenCore nie ma graficznego menu. Warto by mu to dodać.
Nie znalazłem nic o tym jak to ogarnąć.
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Instalacja Mojave na ASUS ROG Maximus VII Ranger

Post autor: Alpha01 »

Dlaczego stosujesz AUTO? Nastaw na silent albo na manualnie i ustaw sobie krzywą jakie obroty mają mieć do temperatury.
Każdy wentylator osobno.
Karta jest OK masz Temperaturę (C)"=48, obserwuj 50 i 55 stopni.

Jak ogarnąć:

Do OC kopiujesz folder Resources
https://ufile.io/n84jw36o

A w config.plist nastawiasz jak w screenie:

pickermode.jpg
pickermode.jpg (62.74 KiB) Przejrzano 2413 razy
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Awatar użytkownika
DamOrze
rookie
Posty: 22
Rejestracja: 13 mar 2021, 22:27

Re: Instalacja Mojave na ASUS ROG Maximus VII Ranger

Post autor: DamOrze »

Sugerujesz przestawić wenty na maual w BIOS i poustawiać. A czy dzięki temu problem z ich brakiem widoczności w MacOS zginie? Nie ukrywam że zależałoby mi na tym żeby jednak je w końcu uruchomić w samym systemem. Co do DualBoota to temat odpuszczam. W sensie takim że Mojave został jedynym systemem na kompie. Winde mam na lapku i wystarczy.
Powiedz w takim ra, ie jak całkowicie ukryć nawet ten tekstowy bootloader?
Obecnie mam trzy pozycje, Recovery, MacOS i NVRAM reset.
A, wspominane przez Ciebie update Mojave do wersji 10.14.6. Mam obecnie 10.14.4 I nie mogę go zaktualizować do wyższej. Pasek postępu dochodzi do 5% i restart. Po restarcie Nic.
Jakieś rady?
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Instalacja Mojave na ASUS ROG Maximus VII Ranger

Post autor: Alpha01 »

Hahahah, nic nie sugeruję, a proponuję.
problem z ich brakiem widoczności w MacOS zginie? - Nie zrozumiałeś poprzedniego postu. Maci mają zupełnie inny system kontroli obrotów wentylatorów i funkcjonuje to niezależnie od systemu operacyjnego. Sterować można tym jedynie programami dodatkowymi, z których te dobre są płatne. By się pokazała informacja o obrotach potrzebny jest SMCSuperIO.kext.

Powiedz w takim razie jak całkowicie ukryć nawet ten tekstowy bootloader? - W config.plist oczywiście ustawiasz ShowPicker na NO w Misc/Boot.

Jeśli nie działa update musisz nastawić w NVRAM/Add/7C436110-AB2A-4BBB-A880-FE41995C9F82 >> csr-active-config: 00000000

Potem w NVRAM/Delete/7C436110-AB2A-4BBB-A880-FE41995C9F82 dodać nowy element o wartości csr-active-config.

info.jpg
info.jpg (87.43 KiB) Przejrzano 2385 razy
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
Awatar użytkownika
DamOrze
rookie
Posty: 22
Rejestracja: 13 mar 2021, 22:27

Re: Instalacja Mojave na ASUS ROG Maximus VII Ranger

Post autor: DamOrze »

Dzięki Ci kolego za wszelkie podpowiedzi. Przesiadłem się na Catalinę i niemalże wszystkie problemy zniknęły.
Jedynie pozostał temat samego bootloadera. Pomimo wszelkich ustawień w różnych konfiguracjach i zasobach plików Resources, boot loader nadal nie jest wizualny a jako lista.
Już się do niego przyzwyczaiłem, tak więc chyba temat już całkowicie odpuszczę.
Jeszcze raz serdecznie Ci dziękuję za pomoc i gdzieś kiedyś piwko się należy ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Alpha01
Hardcore Hackintosher
Posty: 3654
Rejestracja: 21 kwie 2019, 18:04
Lokalizacja: Silesia Superior

Re: Instalacja Mojave na ASUS ROG Maximus VII Ranger

Post autor: Alpha01 »

"Boot loader nadal nie jest wizualny a jako lista." - są 3 możliwości. Brak menu OC i system zachowuje się jak oryginalny mac, menu jako lista i menu graficzne. Oczywiście wszystko jest ustawialne. (Trzeba ale też uważać na to jakie Resources się ładuje. Ja wybrałem Modern i ikony z tą nazwą muszą być w folderze Resources.)
Ja używam menu graficzne. Spójrz na moje ustawienia:

ustaw.jpg
ustaw.jpg (73.64 KiB) Przejrzano 2045 razy

Jak byś chciał podesłać mi piwko to napisz na prywatną wiadomość że chciałbyś, a poślę Ci konto.
Gigabyte Z390 M Gaming, Core i7- 9700K, PowerColor RX 5700 Red Dragon, 16GB Crucial Ballistix Sport 3000MHz
Bootloader OC
ODPOWIEDZ